preloder

AWARDS

Year 2018/2019

LEO MULTIPLE AWARDS

LEO MULTIPLE DISTRICT 306

Club Awards

  • Most Outstanding Leo Club of Sri Lanka
  • Most Outstanding University/Institute Based (Omega) Leo Club
  • Best Administered Leo Club of Sri Lanka
  • Best IT enabled Leo Club in Sri Lanka

Individual Awards

  • Most Outstanding Club Secretary – Leo Isuri Manawadu (2nd RUNNER-UP )
  • Most Outstanding Club Treasurer – Leo Praminda Vindika (WINNER)

Project Awards

  • Spotlight on Children – LEAP (WINNER )
  • Best Fundraiser – Puluwannan Allaganna (WINNER )
  • Best Project for Infrastructure Development – Symphony of Cure (WINNER )
  • Best Project for Fellowship – Leo Pedura (WINNER )
  • Best Project for Quality Education & Literacy, Most Outstanding Service Project – Jeewana Yathra (WINNER )
  • Most Innovative Project – Awasi Husma (1st RUNNER-UP )

A2CON AWARDS

LEO DISTRICT 306A2

Club Awards

  • Most Outstanding Leo Club ( Winner )
  • District Contest ( 1st Runner-up )
  • Best Administered Club ( Winner )
  • Best IT enabled Leo Club ( Winner )
  • Best participation to District Activity ( 1st Runner-up )
  • Most Supportive Leo Club ( 2nd Runner-up )

Individual Awards

  • Most Outstanding Club President – Leo Kasun Ramanayake ( 1st Runner-Up )
  • Most Outstanding Club Vice President – Leo Nethmini Kolambage ( 1st Runner-Up )
  • Most Outstanding Club Secretary – Leo Isuri Manawadu ( Winner )
  • Most Outstanding Club Treasurer – Leo Pramida Vindika ( Winner )
  • Most Creative Leo – Leo Saman Kumara ( Winner )
  • Most Outstanding Council Officer – Leo Yasiru Nilan ( 2nd Runner-up )
  • Most Popular Leo – Leo Praminda Vindika ( Winner )
  • Most Outstanding Bulletin Editor – Editorial Panel ( 1st Runner-Up )
  • Top 10 Leos –
          • Leo Ivan Udakara
          • Leo Shehan Akmeemana
          • Leo Yasiru Nilan

Project Awards

  • Spotlight on Children – Leap ( Winner )
  • Best Project for Health, Nutrition and Food Safety – Health Camp ( Winner )
  • Best Fundraiser – Puluwannam Allaganna ( Winner )
  • Best Project for Fellowship – Leo Padura ( Winner )
  • Best Project for Betterment of Leoism – Merge’19 ( Winner )
  • Most Innovative Project – Awasi Husma ( Winner )
  • Best Serving Together Project (Joint Project with Lions Club) – Health Camp ( Winner )
  • Best Project for Clean Water & Energy Conservation – Saving Mode ( Winner )
  • Best Project for Infrastructure Development –
          • Symphony of Cure ( Winner )
          • Warna ( 2nd Runner-up )
  • Best Project for Vision – Health Camp ( Winner )
  • Most Outstanding Service Project – Jeewana Yathra ( Winner )
  • Joint Projects with Foreign Leo Clubs / Best International Joint Project –
          • Reading Action Program ( Winner )
          •  Youth Against Cancer (1st Runner-Up)
          • Alone Paw Print ( 2nd Runner-up )
  • Best Project for Youth Empowerment – Leap ( 1st Runner-Up )
  • Best Project for Peace & Religious Activities – Kolomthotin Yalpanamata ( 1st Runner-Up )
  • Best Project for Public Relationships – Mahesh Abeywickrama Memorial Debate Tournament ( 1st Runner-Up )
  • Best Project for Quality Education & Literacy – Nana Diyawara ( 1st Runner-Up )
  • Best Project for Women Empowerment – S.H.E ( 1st Runner-Up )
  • Best Project for Poverty & Better Life – Warna ( 1st Runner-Up )
  • Best Project for Crime & Accident Prevention awareness programs –
          • Athma Jeeva( 1st Runner-Up )
          • S.H.E ( 2nd Runner-up )
  • Best Project for Research and Development – Saving Mode ( 1st Runner-Up )
  • Best joint Project with Outside organization – Haritha Sisila ( 1st Runner-Up )
  • Best Joint Inter-District Project – Reading Action Program ( 1st Runner-Up )
  • Best Joint Intra-District Project – Wings for Dream ( 1st Runner-Up )
  • Best Project for Hunger – Alone Paw Print ( 1st Runner-Up )
  • Best Project for Pediatric Cancer – Symphony of Cure ( 1st Runner-Up )
  • Best Project for Senior Citizens Development – Sneha Santhana ( 2nd Runner-up )
  • Best Project for Helping hand to Differently Abled – Wings for Dreams ( 2nd Runner-up )
  • Best Project for Responsible Consumption & Waste Management – Alone Paw Prints ( 2nd Runner-up )
  • Best Outstanding Continuous Project – Leap ( 2nd Runner-up )
  • Best Project for Environment – Haritha Sisila ( 2nd Runner-up )
Scroll Up